Good Evening,

Despite light and very iffy wind the final two races of the inaugural VCYC Dinghy Race Series, sailed by no fewer than fourteen sailboats this afternoon, had to be the most exciting yet.

For the first race the calm sea allowed the usual course to the channel markers behind Iriki Island to be changed to the outer channel markers.

Beside providing a much longer race with the opportunity for good tactical sailing, correctly predicting which side of the course would enjoy more favourable wind shift resulted in the tail end of the fleet catching the leaders on the homeward leg and some hotly contested races to the finish line, especially in the Laser and RS Tera fleets.

Highlight of the second race on a shortened course had to be the amazing lead Steve Barlow gained on his Laser and the dash to the finish between Simon Turner and Jim Coates on their catamarans.

Despite a vast improvement on previous performance by many sailors, Sydney and Manu managed to retain the lead on their Laser Radial and took first and second place in this series respectively whilst Steve Barlow's amazing win in race six secured him a very respectable third place overall.

In the junior / novice RS Tera fleet Benny Kaltonga, Kalmelu Lore and Lensy Kevin achieved the top three awards for their outstanding performance.

Congratulations to the winners and a huge thank you to all our sailors for joining in the fun and for the huge contribution they have made to re-establishing the sport of dinghy sailing in Vanuatu.

The final result of the first 2015 VNSA Dinghy Race Series is as published below.

Wishing you all a fantastic week!

 

Best Wishes

 

VANUATU CRUISING YACHT CLUB

Pontoon Bay, Port Vila, Vanuatu

VCYC Dinghy Race Series 1.

Overall - Final Result

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser Radial 209241 Sydney Pettitt 1135 (4.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 11.0 5.0
2nd Laser Radial 208819 Manu Lore 1135 (3.0) 2.0 2.0 1.0 (4.0) 3.0 15.0 8.0
3rd Laser Standard 121049 Steve Barlow 1091 (5.0) (4.0) 3.0 4.0 2.0 1.0 19.0 10.0
4th Laser Standard 209242 Paul Pettitt 1091 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 5.0 3.0 5.0 39.0 17.0
5th Laser Standard 209238 Justin Jenkin 1091 2.0 3.0 10.0 3.0 (14.0 DNC) (16.0 DNC) 48.0 18.0
6th RS Quba 12345 Benny Kaltonga 1332 1.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 10.0 8.0 54.0 24.0
7th RS Tera 2777 Kalmelu Lore 1457 6.0 (7.0) 5.0 6.0 (8.0) 7.0 39.0 24.0
8th Nacra 460 521 Simon Turner 857 (11.0 DNC) 11.0 DNC 7.0 (14.0 DNF) 5.0 4.0 52.0 27.0
9th RS Tera 2778 Lensie Kevin 1457 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 7.0 7.0 9.0 51.0 29.0
10th Laser Standard 209238 Gary Vasconcellos 1091 11.0 DNC 11.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 6.0 64.0 34.0
11th RS Tera 2775 Jamie 1457 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 9.0 8.0 9.0 11.0 59.0 37.0
12th Hobie 16 789 Jim Coates 807 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 10.0 11.0 10.0 61.0 39.0
13th RS CAT16 45678 Mr Gio 894 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 9.0 (14.0 DNC) (16.0 DNC) 72.0 42.0
14th Laser Radial 209242 Merav Metzad 1135 8.0 6.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 14.0 DNC (16.0 DNC) 74.0 43.0
15th RS Tera 2778 Gresthova Zkarie 1457 7.0 9.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 14.0 DNC (16.0 DNC) 76.0 45.0
16th RS CAT16 23456 Jim Coates 894 9.0 8.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 14.0 DNC (16.0 DNC) 77.0 46.0
17th Nacra F18 208 Jeremy Dick 675 11.0 DNC 11.0 DNC (15.0 DNS) 11.0 14.0 DNC (16.0 DNC) 78.0 47.0
18th RS Quba 23456 Nicola 1332 11.0 DNC 11.0 DNC (14.0 DNF) (14.0 DNF) 13.0 DNF 12.0 75.0 47.0
19th RS Tera Pro 2152 Mrs Gio 1351 11.0 DNC 11.0 DNC 12.0 (15.0 DNS) 14.0 DNC (16.0 DNC) 79.0 48.0
20th Nacra 460 789789 Paul Vogelsberger 857 11.0 DNC 11.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 79.0 49.0
21st Hobie 18   Brain 'BJ' Johnstone 738 11.0 DNC 11.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 80.0 50.0

Race 1 - 16 August 2015

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 15:10, Wind dir: SE, Ave wind: 11.7 knots
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 RS Quba 12345 Benny Kaltonga 1332 0:37:15 0:27:58 0:00:00 1.0
2 Laser Standard 209238 Justin Jenkin 1091 0:31:16 0:28:40 0:00:45 2.0
3 Laser Radial 208819 Manu Lore 1135 0:33:25 0:29:27 0:01:41 3.0
4 Laser Radial 209241 Sydney Pettitt 1135 0:33:30 0:29:31 0:01:46 4.0
5 Laser Standard 121049 Steve Barlow 1091 0:33:20 0:30:33 0:02:49 5.0
6 RS Tera 2777 Kalmelu Lore 1457 0:45:00 0:30:53 0:04:15 6.0
7 RS Tera 2778 Gresthova Zkarie 1457 0:47:30 0:32:36 0:06:45 7.0
8 Laser Radial 209242 Merav Metzad 1135 0:37:01 0:32:37 0:05:17 8.0
9 RS CAT16 23456 Jim Coates 894 0:31:20 0:35:03 0:06:20 9.0

Race 2 - 16 August 2015

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 16:15, Wind dir: E, Ave wind: 12.5 knots
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Radial 209241 Sydney Pettitt 1135 0:21:15 0:18:43 0:00:00 1.0
2 Laser Radial 208819 Manu Lore 1135 0:21:17 0:18:45 0:00:02 2.0
3 Laser Standard 209238 Justin Jenkin 1091 0:21:04 0:19:19 0:00:38 3.0
4 Laser Standard 121049 Steve Barlow 1091 0:21:45 0:19:56 0:01:19 4.0
5 RS Quba 12345 Benny Kaltonga 1332 0:27:20 0:20:31 0:02:24 5.0
6 Laser Radial 209242 Merav Metzad 1135 0:24:26 0:21:32 0:03:11 6.0
7 RS Tera 2777 Kalmelu Lore 1457 0:34:20 0:23:34 0:07:03 7.0
8 RS CAT16 23456 Jim Coates 894 0:21:06 0:23:36 0:04:22 8.0
9 RS Tera 2778 Gresthova Zkarie 1457 0:35:00 0:24:01 0:07:43 9.0

Race 3 - 23 August 2015

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Radial 209241 Sydney Pettitt 1135 0:31:52 0:28:05 0:00:00 1.0
2 Laser Radial 208819 Manu Lore 1135 0:32:00 0:28:12 0:00:08 2.0
3 Laser Standard 121049 Steve Barlow 1091 0:31:36 0:28:58 0:00:58 3.0
4 Laser Standard 209242 Paul Pettitt 1091 0:31:40 0:29:02 0:01:02 4.0
5 RS Tera 2777 Kalmelu Lore 1457 0:43:17 0:29:42 0:02:23 5.0
6 RS Tera 2778 Lensie Kevin 1457 0:43.32 0:29:53 0:02:38 6.0
7 Nacra 460 521 Simon Turner 857 0:26:40 0:31:07 0:02:36 7.0
8 Hobie 16 789 Jim Coates 807 0:25:47 0:31:57 0:03:08 8.0
9 RS Tera 2775 Jamie 1457 0:46:49 0:32:08 0:05:55 9.0
10 Laser Standard 209238 Justin Jenkin 1091 0:35:25 0:32:28 0:04:47 10.0
11 RS CAT16 45678 Mr Gio 894 0:36:09 0:40:26 0:11:03 11.0
12 RS Tera Pro 2152 Mrs Gio 1351 0:57:21 0:42:27 0:19:25 12.0
13 RS Quba 23456 Nicola 1332 DNF     14.0
14 Nacra F18 208 Jeremy Dick 675 DNS     15.0

Race 4 - 23 August 2015

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Radial 208819 Manu Lore 1135 0:32:50 0:28:56 0:00:00 1.0
2 Laser Radial 209241 Sydney Pettitt 1135 0:33:00 0:29:04 0:00:10 2.0
3 Laser Standard 209238 Justin Jenkin 1091 0:32:27 0:29:45 0:00:53 3.0
4 Laser Standard 121049 Steve Barlow 1091 0:33:25 0:30:38 0:01:51 4.0
5 Laser Standard 209242 Paul Pettitt 1091 0:34:17 0:31:25 0:02:43 5.0
6 RS Tera 2777 Kalmelu Lore 1457 0:47:17 0:32:27 0:05:08 6.0
7 RS Tera 2778 Lensie Kevin 1457 0:48:12 0:33:05 0:06:03 7.0
8 RS Tera 2775 Jamie 1457 0:51:51 0:35:35 0:09:42 8.0
9 RS CAT16 45678 Mr Gio 894 0:32:05 0:35:53 0:06:13 9.0
10 Hobie 16 789 Jim Coates 807 0:30:25 0:37:41 0:07:04 10.0
11 Nacra F18 208 Jeremy Dick 675 0:30:00 0:44:27 0:10:28 11.0
12 Nacra 460 521 Simon Turner 857 DNF     14.0
12 RS Quba 23456 Nicola 1332 DNF     14.0
14 RS Tera Pro 2152 Mrs Gio 1351 DNS     15.0

Race 5 - 06 Spetember 2015

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Radial 209241 Sydney Pettitt 1135 0:48:01 0:42:18 0:00:00 1.0
2 Laser Standard 121049 Steve Barlow 1091 0:46:10 0:42:19 0:00:01 2.0
3 Laser Standard 209242 Paul Pettitt 1091 0:46:21 0:42:29 0:00:12 3.0
4 Laser Radial 208819 Manu Lore 1135 0:48:17 0:42:32 0:00:16 4.0
5 Nacra 460 521 Simon Turner 857 0:38:49 0:45:18 0:02:34 5.0
6 Laser Standard 209238 Gary Vasconcellos 1091 0:50:02 0:45:52 0:03:53 6.0
7 RS Tera 2778 Lensie Kevin 1457 1:09:52 0:47:57 0:08:14 7.0
8 RS Tera 2777 Kalmelu Lore 1457 1:12:28 0:49:44 0:10:50 8.0
9 RS Tera 2775 Jamie 1457 1:14:22 0:51:02 0:12:44 9.0
10 RS Quba 12345 Benny Kaltonga 1332 1:08:11 0:51:11 0:11:50 10.0
11 Hobie 16 789 Jim Coates 807 0:44:59 0:55:44 0:10:51 11.0
12 RS Quba 23456 Nicola 1332 DNF     13.0

Race 6 - 06 September 2015

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Standard 121049 Steve Barlow 1091 0:20:58 0:19:13 0:00:00 1.0
2 Laser Radial 209241 Sydney Pettitt 1135 0:23:06 0:20:21 0:01:17 2.0
3 Laser Radial 208819 Manu Lore 1135 0:23:16 0:20:30 0:01:27 3.0
4 Nacra 460 521 Simon Turner 857 0:18:15 0:21:18 0:01:47 4.0
5 Laser Standard 209242 Paul Pettitt 1091 0:23:21 0:21:24 0:02:23 5.0
6 Laser Standard 209238 Gary Vasconcellos 1091 0:24:53 0:22:48 0:03:55 6.0
7 RS Tera 2777 Kalmelu Lore 1457 0:33:53 0:23:15 0:05:53 7.0
8 RS Quba 12345 Benny Kaltonga 1332 0:31:18 0:23:30 0:05:42 8.0
9 RS Tera 2778 Lensie Kevin 1457 0:34:36 0:23:45 0:06:36 9.0
10 Hobie 16 789 Jim Coates 807 0:19:13 0:23:49 0:03:42 10.0
11 RS Tera 2775 Jamie 1457 0:35:29 0:24:21 0:07:29 11.0
12 RS Quba 23456 Nicola 1332 0:36:25 0:27:20 0:10:49 12.0
13 Nacra 460 789789 Paul Vogelsberger 857 0:24:33 0:28:39 0:08:05 13.0
14 Hobie 18 787878 Brain 'BJ' Johnstone 738 0:22:29 0:30:28 0:08:18 14.0



The times in the BCE column indicate how much faster each boat would have had to sail the course for it be be awarded 1st place.

Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/